Pilates
A Pilates átmenet a keleti és a nyugati kultúra között. A pilates ötvözi a jóga hatásmechanizmusát a nyugati, dinamikus mozgásritmikával. Megtalálhatóak benne a thai chi, valamint a görög és római harci mozgások fő elemei is.
A Pilates módszer feltalálója Joseph Humbertus Pilates, aki asztmában, angolkórban és ízületi fájdalmakban szenvedett születése óta. Hogy enyhítsen betegségein, egész életét a sportolásnak, az egészséges életmódnak szentelte. Hódolt a testépítésnek, jógázott, gimnasztikázott, majd bokszolóként és önvédelmi sport-oktatóként is dolgozott. Kutatásait önmaga gyógyítása inspirálta.
A pilatest Man-szigetén kezdte el kialakítani, s e programot eredetileg az első világháborúban megsérült katonák számára állította össze – rehabilitációként. A módszert Controllnak nevezte el, s 1926-ban Amerikába költözött, hogy szélesebb körben is népszerűsítse.
A program lényege a kontrollált mozgássorozatok és a légzéskoordináció optimális összehangolása, miközben a torna az test egész izomzatát tonizálja, beleértve a test ún. „erőközpontjában” lévő belső izmokat is, amelyek létezését egyébként észre sem vesszük, így azokat akaratlagosan nem is mozgatjuk.
New York-ban nyitott is egy tornatermet, amely igen hamar közkedvelt lett. Itt a rehabilitáció mellett táncosképzéssel is foglalkozott. Ebből adódott, hogy a profi táncosok is hamar felismerték a módszerében rejlő lehetőségeket: főként azt, hogy feszesíti az izmokat és rugalmassá tesz – sportsérülések nélkül!
Módszerét haláláig fejlesztette, ami több 500 különféle gyakorlatot és gépeket foglalt magába. 87 éves korában hunyt el.
A Pilates fő alapelvei:
- Koncentráció – vagyis a tudatosság, a figyelem fókuszálása.
- Irányítás – kulcsfontosságú rész a kontrollált mozgássorozatok és a légzéskoordináció optimális összehangolása.
- Központosítás – az erőközpontból kiinduló mozdulatok.
- Légzés – megfelelő légzéstechnika/megfelelő légzéssel stabilizálható a gerincoszlop. A helyes/tudatos légzés azért fontos, mert ez adja meg a mozgás dinamikáját.
- Áramlás – minden mozgásnak saját üteme van, s ezek az ütemek állnak végül össze egy nagy egésszé.
- Precizitás – kevés ismétlésszám, tökéletességre való törekvés.
Érdekelnek egészséggel kapcsolatos írásaim? Házi praktikák, módszerek a család egészségének fenntartására? Iratkozz fel most!
A koncentráció ahhoz segít hozzá, hogy egységbe kerüljön a test és a lélek, méghozzá az elme lekötése nélkül.
A pilates egyfajta átmenetet jelent a keleti és a nyugati mozgáskultúra között.
A speciális légzéstechnika, valamint az egész törzsizomzatot átmozgató mozdulatok stabilizálják a gerincet és a test minden ízületét.
A módszer a légzés segítségével éri el azt, hogy az alsóbb izomcsoportokat is be tudja vonni a mozgásba, így elsõsorban a harmonikus testtartást, testfelépítést és a jó közérzetet segíti elõ.
A pilatesmozdulatok ugyan nem gyorsak, ám éppen ebben rejlik a „titok”: minden fázist sokáig ki kell tartani, ami nagyon fárasztó tud lenni.
A gyakorlatok közben fontos, hogy kellőképpen feszes legyen a fenék, a comb és a has, mivel az erőközpontot a has jelenti és a hát hátsó része, a medence, a far izmai.
Nagyon lényeges, hogy a gyakorlatot végző személy összpontosítson a mély haránthasizomra, a far- és a belső comb izmaira, a medencefenék záróizmaira, mivel minden mozdulat innen indul ki, s áramlik a többi izomcsoport felé.
Az irányítás tudatosan történik, méghozzá úgy, hogy a köldököt be kell húzni a gerinc felé, az alsó lengőbordákat pedig meg kell emelni.
- bármely edzettségi fokon és bármely életkorban el lehet kezdeni,
- könnyen elsajátítható és szórakoztató, remek stresszoldó,
- az edzettségi szintnek megfelelõen alakítható a gyakorlatsor,
- energikusabbá, fiatalosabbá és magabiztosabbá tesz,
- zsírt éget, karcsúsít,
- szálkás, feszes izmokat formál,
- csökkenti a szívinfarktus, cukorbetegség, magas vérnyomás, vastagbélrák, kedélybetegségek kialakulásának veszélyét,
- segítséget nyújt a csontritkulás megelõzésében,
- a speciális légzéstechnika fokozza a szervezet oxigénellátását,
- növeli az erõnlétet, javítja az állóképességet,
- fokozza a vérkeringést és serkenti az anyagcserét
A feladatok arra fókuszálnak , hogy megerősödjenek a mély hasizmok, miközben megtanuljuk a medence és más ízületek stabilizációját, a helyes testtartást, majd később a tudatosan izolált izommozgást.
Figyelnünk kell a mellkas, nyak, fej, medence, vállak helyzetére.
Fontos, hogy a fej és a nyak természetes ívét megtartsuk (ehhez hozzásegíthet egy kispárna, mint „segédeszköz”).
Ügyelni kell a vállak és a lapockák megfelelő helyzetére is, hogy ne feszüljenek meg a gyakorlatok során.
Az ágyéki gerincet és a medencét semleges helyzetben kell tartani, és a felső hátgerinc természetes ívére is figyelni kell a mellkasi bordakosár helyzetét „beigazítva”.
Pilates Touch Therapy – The Saw
A pilates nagyon hasznos lehet azoknak, akik gerincbántalmakkal küzdenek: hát- és gerincpanaszok, ízületi- és reumatikus betegségek esetén. Jó megoldást nyújthat irodai munkát végzőknek: segíthet a kényelmetlen székek, az ülőmunka miatt kialakult helytelen testtartás következményeinek helyrehozásában. Remek rehabilitációs módszer sérülések, műtétek után, és még az élsportolók is használhatják kiegészítő edzésként.
A Pilates merőben eltér a hagyományos edzésformáktól. Olyan testrészeket is megmozgat, melyeket más edzések alkalmával csupán nagy nehézségek árán lehet erõsíteni, formálni. Mivel kíméli a gerincet, s nemtõl, kortól függetlenül mindenki számára hasznos segítséget jelent. A Pilates-torna lényegét a speciálisan felépített gyakorlat-sorozatok adják, melyek az egész izomzat egyenletes és harmonikus erõsítését, illetve a tudatos mozgáskultúra, egyfajta testtudat kialakítását célozzák.
A pilates célja
- A testtudatosság, a core – mély test izmok erősítése, tartásjavítás, egyensúly visszaszerzése.
- Az izmok tónusának fokozása, gerincoszlop statikájának erősítése, az eltolódásból adódó izom és ízületi fájdalmak, belső szervi panaszok enyhítése,
- A keringés javítása által az anyagcsere normalizálása.
- A kedélyállapot jótékony befolyásolása a személyre szabott, kontroll alatt tartott gyakorlatok végrehajtásával.
- Extra hatásai a karcsúbb, feszesebb vonalak, jobb erőnlét, egészségesebb test és kiegyensúlyozottabb lélek, felfrissülés, ellazultság, megerősödés.
A Pilates módszer a test komplex szemléletét, vizsgálatát és a panaszok komplex kezelését tartja fontosnak, figyelembe véve azt, hogy ami testünkben történik, tükröződik az agyunkban és fordítva.
A testünket ért hatások következtében kialakult elmozdulásokat oldja és közelíti testünk egyensúlyát a tökéletes irányba, melyben nagy szerepet kapnak a gerinc stabilizáló mélyizmok, illetve a speciális légzéstechnika.