Hírek

A máj méregtelenítése

Nem érezzük jól magunkat? Sok alkoholt fogyasztottunk az utóbbi időben? Egy májtisztító, méregtelenítő kúrát, teljesen hétköznapi élelmiszerekkel is el tudunk végezni.

Orvosok, gyógyszerészek és táplálkozási szakértők mind egyetértenek abban, hogy a nyugati, feldolgozott ételek, életmódunk és a környezetszennyezés nyomot hagynak májunk egészségén – amely a leginkább felelős a méreganyagok szervezetből való eltávolításáért. Ha a máj túl van terhelve, a test szöveteit is érintik a méreganyagok, s ez lehetőséget ad betegségek kialakulásához. Mivel a máj sok nagyon fontos feladatot lát el, hihetetlenül fontos egészségének megőrzése.

 

Miért fontos a máj méregtelenítése?

A máj mirigyként nagyon fontos részt kap az emberi test számára elengedhetetlen kemikáliák kiválasztásában. A máj az egyedüli olyan testrész, ami egyszerre szerv és mirigy is.

Az egészséges, hibátlanul működő máj irányítja a vértermelést, megszűri a vért az ártalmas méreganyagoktól, felfrissíti, aztán a szervezet számára könnyedén felhasználhatóvá teszi a belső szervek által felszívott tápanyagokat.

A máj ezenkívül vitaminokat, vasat és egyszerű glükózt is tárol.

Májunk egészsége létfontosságú alapvető testfunkcióink működéséhez

Rengeteg alapvető testfunkcióban veszt rész, többek közt az emésztésben, az anyagcsere folyamatokban, az immunitásban és a szervezet számára szükséges tápanyagok elraktározásában is.

A máj inzulin, hemoglobin, és több hormon lebontásáért is felel. Megsemmisíti az elöregedett vörösvérsejteket és az ideális véralvadáshoz szükséges kemikáliákat termel.

Az ártalmas étkezési szokások és az egészségtelen életmód túlterhelheti és túlhajszolhatja a májat, ami miatt a szerv képtelen lesz kielégítő mértékben feldolgozni a méreganyagokat illetve a zsírsejteket.

 

Az egészségtelen életmód túlterhelheti a májat, amely később betegségekhez is vezethet.

Emiatt nőhet az elhízás, a keringési problémák, krónikus fáradékonyság, fejfájás, emésztési rendellenességek, allergiák, és egyéb egészségügyi rendellenességek létrejöttének esélye is. Májunk egészségének megóvása érdekében a szakértők azt ajánlják, hogy lehetőleg tartózkodjunk az állati eredetű zsírok evésétől, zárjuk ki étkezésekből az alkoholt, a finomított cukrokat, a túlzott mértékű koffeinfogyasztást és a feldolgozott ételeket lehetőleg kerüljük. A dohányzás nem csupán a májat, hanem más, fontos szervet is károsítja.

Érdekelnek egészséggel kapcsolatos írásaim? Iratkozz fel most!
Érdekel

MÁJKÍMÉLŐ ÉTREND

Természetesen nem kell minden élvezetről lemondanunk, de mértékletességgel és egy kis odafigyeléssel máris sokat tehetünk májunk és egész szervezetük egészségéért.

Együnk zsírban szegény, de rostban és C-vitaminban gazdag ételeket a megfelelő emésztésért, és figyeljünk arra, hogy lehetőség szerint minél több természetes, adalékanyagoktól mentes táplálék szerepeljen étrendünkben és ezzel fordítottan arányos alkohol és koffein. A májtisztító ételek elősegítik a máj tisztulását, újrafeltöltését illetve méregtelenítését.

A májvédő ételek fogyasztásával biztosíthatjuk, hogy a máj egészséges maradjon és megfelelően funkcionáljon. Hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a legmegfelelőbb élelmiszerek étrendünkbe iktatásával megtisztítsuk májunkat a toxinoktól, támogatva egészségünket.

A megfelelő ételek és gyógynövények fogyasztása májtisztítás szempontjából igen fontos. Válasszunk bio vagy háztáji alapanyagokat.

 

Sárgarépa

A sárgarépa nagy mennyiségben tartalmaz A-provitamint, béta-karotin formájában. Ezért a répa remek választás a máj egészségének fenntartásához, amennyiben a szervezet képes A-vitaminná alakítani. Azonban a sárgarépalé fogyasztását sem szabad túlzásba vinni – kiváló májtisztító, de a túl sok béta-karotin májtoxicitást is okozhat.

A sárgarépa nagy mennyiségben tartalmaz A-provitamint, béta-karotin formájában

Gyökerek

A gyökerek a májtisztításhoz kiváló betanin nevű fitonutrienst tartalmaznak, melyről kimutatták, hogy védő hatású a májra nézve. Nem kell azonban sokáig főzni, ugyanis ebben az esetben sokat veszít egészségügyi előnyeiből.

 

Olívaolaj

Telítetlen zsírsav-tartalma miatt az olíva olaj segít csökkenteni a trigliceridek májban való felhalmozódását, mérsékelve a „zsírmáj” jelenség kialakulásának esélyét. Ha nem fogyasztunk sok zsírt és cukros üdítőt, az szintén előnyös!

Olívaolaj rendszeres fogyatása segíthet a máj tisztításában

Citromlé

A citrom hozzájárul a máj felfrissítéséhez, mivel nagyon sok antioxidáns hatású D-limoné található benne, amely támogatja a májenzimek aktiválását és a méregtelenítő folyamatok beindulását. Rendkívül nagy a C-vitamin tartalma, aminek köszönhetően hozzájárul az emésztéssegítő enzimek előállításához. A citrom a máj ásványianyag felvevő funkcióját is segíti.

A citromlé támogatja a máj méregtelenítését

Májtisztítás egyszerűen citrommal:

Igyunk citromos vizet. Facsarjuk egy citrom levét egy bödönnyi vízbe, sőt, citrom darabokat is tehet a keverékhez. Gyakran fogyassza nap közben. Akár egy kevés mézzel is édesítheti. (Javasolt azonban a béltisztítás elvégzése is, mielőtt a máj méreganyagtól való megszabadítására sor kerül, hogy elkerüljük a toxinok szervezetben maradását. )

 

Zöld tea

A zöld tea remek katekin-forrás, antioxidáns, amely segít fenntartani a kiegyensúlyozott májfunkciót. A zöldtea gyakori fogyasztása hozzájárul szervezete méregtelenítéséhez, valamint a felhalmozódott zsírszövetek eltűntetéséhez, ráadásul emellett még hidratálja is a szervezetét. Egy 2002-es, az elhízást megfigyelő International Journal of Obesity újságban leadott cikk szerint a tea katekin a kaektin tartalma miatt hozzájárul a lipidek lebontásához a májban és megakadályozza a zsír lerakódását a májban. Ez az egészséges és finom innivaló a májtisztítás mellett az alkohol káros hatásaitól is megóvja máját. A zöldtea a májelégtelenség megelőzésére és kezelésére egyaránt ideális választás. Egy 2009-ben a rákkutatással foglalkozó folyóiratban, a Cancer Causes and Controlban megjelent cikkben azt írják, azoknál az illetőknél, akik naponta fogyasztanak zöldteát, kisebb volt a májrák kialakulásának esélye.

A zöldtea segít a zsírégetésben és a máj tisztításában

Naponta 2-3 csésze elég a májtisztító hatású zöldteából, amelyet ízlés szerint egy kevés mézzel ízesíthetünk. (Nem ajánlott túlzásba esni a zöldtea fogyasztásával, mivel a gyógyító hatás épp az ellenkezőjére válhat, és akár károsíthatja is máját és más szerveit.)

 

Kurkuma

A kurkuma a népszerű, hatásos májtisztító ételek közé tartozik. Ezenkívül segíti a szervezet zsírt emésztő funkcióit. A kurkumában található kurkumin elősegíti a máj legfontosabb méregtelenítő enzime, a glutatonin S-transferase termelődését. Ráadásul támogatja a károsodott májsejtek regenerálódását. Antioxidáns tartalma miatt bizonyítottan csökkenti a gyulladást, amely számos krónikus betegséggel hozható összefüggésbe. Vérzékenységet okozó gyógyszerek szedése esetén kérjen tanácsot kezelőorvosától.

A kurkuma hatásos májtisztító étel, segíti a máj regenerálódását is.

Zöld leveles zöldségek

A káposzta és a brokkoli. Az izotiocianátok jelenléte hozzájárul ahhoz, hogy ezek a finomságok megküzdjenek a krónikus megbetegedésekkel, így például a májcirózissal. Nagy adag jódot is tartalmaznak, így nemcsak remek májtisztítók, de a pajzsmirigy működését illetően hasznosak. A brokkoli glükozinolátokban bővelkedik, amely hozzájárul a karcinogének és más, káros méreganyagok eltávolításához testéből. A brokkoli kiváló élelmi rost értékeinek köszönhetően segíti az emésztést, zsírban oldódó E-vitamin tartalma pedig remek antioxidáns hatást garantál, ami támogatja a máj ideális működését.

A leveles zöldségek segítenek a májtisztításban és a máj deális működésében is

Avokádó

Az avokádó is a májregeneráló ételek közé tartozik, mivel olyan kemikáliák vannak benne, amelyek támogatják a májregenerálódást. Az avokádó azért került fel a májtisztító ételek listájára, mert glutatoninban bővelkedő gyümölcs. Ez az anyag kiválóan alkalmas arra, hogy a méreganyagokat eltávolítsa a májból és segít fenntartani a szervnek a megfelelő funkciókat. Az avokádóban fellelhető nagy mennyiségű egyszeresen telítetlen zsírsavak hozzájárulnak az alacsony sűrűségű lipoproteinek (vagy helytelen koleszterin) csökkentéséhez. Ezen felül növeli a nagy sűrűségű lipoproteinek (vagy ideális koleszterin) szintjét. A máj az ideális koleszterint már egyszerűbben feldolgozza. Az avokádó a növényi tápanyagokban, ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag máj regeneráló ételek közé tartozik, amelyek mind támogatják a máj működését, óvja egészségünket és hozzájárul a zsír könnyű lebontásához. Pár hónapon keresztül hetente fogyasszunk el 1-2 avokádót, így ellensúlyozhatjuk az esetleges májkárosodás kárait.

Érdekesség, hogy egy japán tudományos tesztelés kimutatta, hogy az avokádó hatékonyan elnyomja a toxikus májkárosodást patkányoknál, amely azt jelzi, hogy ez az előny embereknél is megmutatkozhat. Egy közelmúltbéli tanulmány pedig arra világított rá, hogy az avokádó, ha magas béta-karotin tartalmú élelmiszerekkel fogyasztják, segít a májnak elnyelni az A-provitamint, majd A-vitaminná alakítani azt. Egyébként az avokádó egyike azoknak a zöldségeknek, melyeken a legkevésbé tapadnak meg növényvédőszer-maradványok. Kiváló a májtisztításhoz.

Az avokádó rendszeres fogyasztása támogatja a máj működésését, remek májtisztító hatással bír

Fokhagyma

A fokhagymát évezredeken át használták egészségügyi előnyei miatt, számos betegségre. Vértisztító hatású, segíti a légutakat és a méregtelenítő ételek listájának élén áll. Támogatja a májenzimek aktiválódását, amelyek a méreganyagok elpusztításáért felelősek. Két olyan természetes összetevő is található benne, név szerint az allicin és a szelénium, amik segítik a máj tisztulását valamint megóvják a májat a méreganyagok káros hatásaitól. Emellett a fokhagyma lejjebb viszi a koleszterinszintet és a triglicerid szintet is, amik különben felhalmozódva túlhajszolják máját és visszatartják működését.

Az ideális májműködés reményében friss fokhagymát fogyasszunk a feldolgozott, préselt, vagy porított helyett.

Naponta 2-3 gerezd friss fokhagyma javasolt, és igyekezzünk főzés során is minél többet használni. Az orvos jóváhagyása után fokhagymából készült étrendkiegészítőket is fogyaszthatunk.

A fokhagyma rendszeres fogyasztása méregteleníti a májat, leviszi a koleszterinszintet és a trigliceridszintet

Spenót

A spenót betainban gazdag zöldség, fontos tápanyag, amely hozzájárul a megfelelő májfunkciókhoz, emellett értékes élelmiszer a krónikus betegségek megelőzése céljából is.

 

Grapefruit

A grapefruit C-vitaminban, pektinben, ásványi anyagokban, valamint a hasznos rostanyagokban bővelkedik, ami támogatja a máj természetes megtisztulását. Glutathonin is található benne, ami erőteljes antioxidáns befolyásának hála semlegesíti a szabadgyököket és megtisztítja a májat. Ezen kívül támogatja a nehézfémektől való megtisztulást is. A graipfruitban fellelhető naringenin nevezetű flavonoid segíti a zsír lebontását. A graipfruit a májregeneráló ételek közé tartozik, ezért ajánlott beépíteni az étrendbe. Reggelente fogyasszunk el egy pohárnyi frissen facsart grapefruit levet, vagy együk gyümölcsként a reggeli mellé.

A grapefruit magas antioxidáns tartalma miatt tisztítja a májat, jó a nehézfémek kiürítésére is

Ha akármilyen gyógyszeres kezelésben vesz részt, érdeklődjön orvosánál, mielőtt a grépfrútot napi rendszerességgel kezdi fogyasztani, mivel megváltoztathatja bizonyos gyógyszerek hatását.

 

Cékla

A cékla méltatlanul elhanyagolt zöldség, pedig különösen jó méregtelenítő. Rendkívül gazdag úgynevezett flavonoidokban, vitaminokban, béta-karotinban, ezek a vegyületek pedig mind szükségesek ahhoz, hogy a májunk megfelelően működjön A cékla hatékonyan tisztító és májfunkciókat támogató hatású zöldség. A cékla ezen kívül természetes vértisztító is.

A cékla májtisztító és májfunkciókat javító hatású

Napi rendszerességgel fogyasszunk friss céklát, esetleg frissen facsart céklalevet.

 

Májtisztító saláták:

  • 1 csésze hámozott és felvágott cékla, 2 teáskanál hidegen sajtolt extraszűz olívaolaj, és fél citrom leve kell csak hozzá. A hozzávalókat gondosan keverjük össze, és kétóránként fogyasszunk el 2 teáskanálnyit egy héten keresztül.
  • a kockákra vágott, sütőben megsütött vagy megpárolt céklát hűtsük ki, és tálaljuk citromléből és olívaolajból készült öntettel.

 

Alma

Ha naponta elfogyasztunk egy almát, szinte biztos, hogy egészséges lesz a májunk. Az alma kiváló pektin forrás, ami egy vízben oldódó élelmi rost, amely hozzájárul a méreganyagok kiszűréséhez az emésztőrendszerből valamint a koleszterint a májból. Így megakadályozza, hogy a májra túlságosan nagy munka háruljon. Emellett természetesen tisztító hatású almasavat tartalmaz, amely eltávolítja a karcinogéneket és egyéb méreganyagokat vérből. A legtöbb almafajta pozitív hatással van májára, de a gyorsabb befolyásért lehetőleg organikus étel mellett döntsünk.

Az almasav tisztító hatása eltávolítja a karcinogéneket és az egyéb méreganyagokat. Kiváló májtisztító gyümölcs

 

Dió

A dióban l-arginine nevű aminosav található. Ez egy olyan anyag, ami segíti a máj ammóniától való megtisztulását. Ezenkívül a diófélék glutatoninban és omega-3 zsírsavakban is bővelkednek, ezek hozzájárulnak a máj természetes szűrési folyamataihoz. 2008-ban az élelmiszerek összetételével foglalkozó Journal of Agricultural and Food Chemistry folyóiratban megjelent tanulmány szerint a diófélékben olyan polifenolok találhatóak, amik megóvják a májat a karbon tetrakloridok és galactosaminok okozta káros hatásoktól.

A dióban található l-arginine aminosav segíti a máj ammóniától való megszabadulását.

Javasolt naponta egy maréknyi diót fogyasztani: köretekre, levesekre, süteményekre és salátákra egyaránt szórható.

Májtisztításra 6 héten keresztül belsőleg javasolja szabó Gyuri bácsi fogyasztani egyik nap egy csésze csalánlevélből, a következő napon diófalevélből készített teát, lehetőleg reggel, éhgyomorra. A csalán/dió kúra után a délelőtti órákban felváltva egyik nap mezei katáng, a másik nap aranyvesszőfű teát javasol inni 3 hétig.

Évente kétszer végezhetünk májtisztító kúrát az Aranyvesszős teakeverékkel is. A teakeveréket 3 héten keresztül ajánlott inni naponta egy csészével étkezés előtt. (Györgytea Májtisztítás – Györgytea)

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21466434

Ételek, amelyek tisztítják a májat – HáziPatika

https://gyorgytea.hu/betegsegek/majtisztitas/

Méregtelenítés máriatövissel: májtisztítás

Adrina – napidoktor.hu

Májtisztító ételek fogyasztása a máj méregtelenítés érdekében

Készül a gyógytea

Milk thistle (Máriatövis)- Silybum

Liquorice (Igazi édesgyökér) - Glycyrrhiza glabra

Fenugreek (Görögszéna) - Trigonella foenum-graecum

Fenugreek seeds (Görögszéna magok) - Trigonella foenum-graecum

Docks (Lósóska)-Rumex obtusifolius

Common Nettle (Nagy csalán)- Urtica dioica

Common walnut (Diófalevél)- Juglans regia

Chicory (Mezei katáng)- Cichorium intybus

Crinoid kövület az őskorból

Tea variációk

Docks (Lósóska)-Rumex obtusifolius

Indian spice herbs-

Francia levendula (Lavandula angustifolia)

Levendula (Lavandula angustifolia) mező

Szárított levendula (Lavandula angustifolia)

Ókori Kína - Ancient China

Paracelsus szöveg - Paracelsus text

Hildegard - monastery

Hippokratész doktor - Hippocrates doctor

Ancient Egypt - Ókori Egyiptom

Rövid aura és csakra tisztító meditáció Legutóbbi bejegyzések