Tudástár

Levendula (Lavandula angustifolia)

A levendula (Lavandula angustifolia) az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény.

Nemcsak a népi gyógyászat ismeri ennek a növénynek a sokoldalú gyógyhatásait, de a tudományos gyógyászat is elismeri ezeket.

A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.

Levendula bz(Lavandula angustifolia) mező

Elnevezését a latin lavare kifejezésről kapta, ami azt jelenti, hogy “mosni”.

Szinonímái: közönséges levendula, szagos levendula, francia levendula, valódi levendula, orvosi levendula.

Latin nevei: Lavandula Spica Lois., Lavandula angustifolia P.Miller, Lavandula officinalis Chaix. et Vill., Lavandula pyrenaica D.C., Lavandula Vera L., Lavandula vulgaris Lam., Lavendula officinalis

 

Leírása

A levendula (Lavandula) az árvacsalánfélék vagy ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozik. Szára felálló, dúsan, bokrosan elágazó, a cserje természetes körülmények között félgömb alakú. A szárak alsóbb levelei rövidebbek, mint a középsők. Keskeny, lándzsát levelei hamuzöld színűek, finoman szőrözöttek. A szár csúcsának 3-8 cm-es szakasza viseli a 4-12 ún. virágövből álló, füzérre emlékeztető virágzatot. A virág pártája ibolyás-kék színű, kétajakú. Júniusban, illetve júliusban virágzik. A termése csészébe zárt négy makkocska, amelyek közül többnyire csak 1-2 fejlődik. A gyökere a talajba 3-4 méteres mélységbe is lehatoló, sűrűn elágazó, elfásodó főgyökér. A szárán, levelein és virágzatában lévő mirigyszőrök termelik az illóolajat.

 

 

Története

Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt.

A legrégebbi feljegyzések szerint már az ősi Egyiptomban is használták,  ahol a múmifikáció folyamatában is szerepet játszott. Később a levendula több régióban is a fürdővizek adalékanyaga lett, beleértve Perzsiát, az ókori Görögországot és Rómát is. Ezen kultúrákban a levendulát a test és az lélek megtisztítására használták. Az első világháborúban a kórházakban alkalmazták a levendula illóolaját.

Magyarországra az 1700-as években került. Az első levendula ültetvényt Franciaországból hozott szaporítóanyaggal 1920-as évek közepén Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – telepítette. A Tihanyi Bencés Apátságtól bérelt a Csúcs-hegy dél-keleti oldalán 20 hektárnyi területet. A félsziget szubmediterrán éghajlata, a déli fekvés és a vulkáni alapkőzet kiváló körülményeket teremtett a levendula számára. Így vált a Tihanyban telepített levendula világhírűvé, mivel minőségét tekintve még a Franciaországban termesztett levendulánál is jobb lett.

“A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya a 2018-as év gyógynövényének a levendulát választotta.” 

40 fajta levendulatípust különböztetünk meg több mint 200 alfajjal, több hibrid fajjal. Őshonos Európában; megtalálható az Atlanti-óceánban fekvő Zöld-foki Köztársaság szigetcsoportjaitól és a Kanári-szigetektől Délkelet-Európán keresztül Észak- és Kelet-Afrikában, a Mediterráneumban, Délnyugat-Ázsián keresztül Délkelet-Indiáig.

 

Legismertebb fajtái

A francia levendula (Lavandula angustifolia) a legelterjedtebb, legfinomabb és legértékesebb aromájú fajta, ebből találhatunk Tihanyban is. Étkezési célra is ez a fajta való. Népi elnevezéssel orvosi levendulának, keskenylevelű levendulának vagy közönséges levendulának is hívják. Színe a jellegzetes mély sötét, kékeslila, levendulakék.

Az angol levendula (Lavandula intermedia) hibrid fajta, markánsabb aromájú, illata erősebb és fanyarabb a franciáénál. Kellemes az illata, de fanyarsága miatt illóolaja kevésbé értékes, nagyobb mennyiségű olaj sajtolható ki belőle, ezért az ipari felhasználása jelentős. Színe világosabb levendulakék és két héttel később virágzik, mint a francia.

 

Termesztése

Évelő növény, szereti a napos, meleg helyet. Szárazságtűrő. A meszes, lúgos, tápanyagokban gazdag földet szereti, de ültethetjük cserépbe is, kertben és lakásban is szeret.

A levendula ültetését javasolják minden olyan helyre, amely valami miatt fertőzött, hiszen ez a kellemes illatú gyógynövény eltávolítja a szennyeződéseket és a nehézfémeket a talajból. Ráadásul ezek az anyagok egyáltalán nem befolyásolják a levendula, vagy az abból nyert illóolaj minőségét.

A francia levendula mediterrán évelő növény, négy-öt év alatt éri el maximális fejlettségi fokát. A kifejlett növény magassága virággal együtt 60-80 cm és fél-egy méter átmérőjű bokorként díszlik a szabadban. Szabad földbe kiültetve télen sem károsodik, élettartama akár 40-50 év is lehet.

Az angol levendula talajigénye összetettebb, mint a francia levenduláé, öntözni gyakrabban kell, de a magyarországi nyarakat és teleket jól bírja, télálló és évelő. Erőteljes növekedésű, a bokrok átmérője 100 cm. Hibrid fajta, mely magot nem hoz.

 

A levendula (Lavandula angustifolia) hatóanyagai

Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú fertőzés gátló és nyugtató illóolaj (linalool, linalil-acetát), a fájdalomcsillapító cineol, de tartalmaz még cseranyagokat, kumarinokat, antioxidáns hatású limonént, fájdalom- és viszketéscsillapító kámfort, illetve gyulladás gátló és antioxidáns flavonoidokat tartalmaz.

 

Felhasznált részei

A virágokat hasznosítják, amelyeket üde nyílásukkor (július-augusztus) gyűjtenek be. Szárítással vagy vízgőz desztillálással nyerik ki illóolaját (levendulaesszencia). Porítják (kapszula), vagy forrázatként, illetve levendulaszesz formájában használják fel. Külső használatra illóolaj alapú kenőcs, krém vagy gél alkalmazható.

 

A Levendula (Lavandula angustifolia)gyógyhatása, felhasználása

A tudományos és a népi gyógyászat is elismeri a levendula gyógyhatásait.

Antibakteriális, görcsoldó, emésztésjavító, gyulladáscsökkentő, nyugtató, szorongásoldó, keringésjavító, immunrendszer erősítő, fájdalomcsillapító és gombaölő hatású.

Értékét a benne levő linalil-acetát tartalma fejezi ki (min. 35%).

Epeműködést fokozó hatása miatt a levendula a puffadás és az emésztési zavarok ellen is hatékony gyógyteaként elkészítve.

Étvágytalanság és idegi eredetű bélproblémákra is javasolják. A szárított levendulával megszórt görög joghurtot is bátran fogyasszuk, hiszen jótékonyan hat a belekre.

 

Illóolaja

Illóolaját főként a levendula hegesítő, gyulladás gátló tulajdonsága miatt alkalmazzák, de kenőcsök, krémek, parfümök gyakori alkotórésze is.

Elismert vérnyomáscsökkentő, valamint a központi idegrendszerre ható nyugtató.

Idegesség, stressz és alvászavarok esetén is érdemes a levendula illóolajához fordulnunk, például párologtatni, fürdővízbe cseppenteni, hiszen a levendula bizonyítottan stresszoldó, csökkenti a pulzusszámot, és a vérnyomást, ezáltal hamarabb tudunk ellazultabb állapotba kerülni egy fárasztó nap után is.

A levendula olaj kitisztítja, selymesíti és megnyugtatja az irritált bőrt.

Bőrproblémákat kezelhetünk vele, mint a pattanások, az ekcéma ,vagy a rovarcsípések. Az illóolaj a szúnyog és más rovarok csípésének fájdalmát és kellemetlenségeit enyhíti, a szúnyogokat elriasztja.

LEVENDULASZESZ jóindulatú bőrfetőzésekre, rovarcsípésekre: 100 g szárított virágot áztassunk 30°-os alkoholban. Napokat 2-3 alkalommal használjuk.

Sebgyógyulások elősegítésére, fertőzéses bőrbántalmak és lábszárfekély kezelésére bőrápolók összetevőjeként is gyakran használják mikrobaellenes hatása miatt.

A levendulaolaj alkalmazásának fontos területe továbbá a reumás, neuralgiás és egyéb krónikus fájdalmak kezelése, melyeknél elsősorban masszázs-, és fürdőolajok, bedörzsölő szerek és kenőcsök alkotórészeként használatos.

A balneoterápia keringési problémákra és neurovegetatív  dystoniára (izomtónus rendellenessége) alkalmazza. FÜRDŐVÍZ ADALÉK: 20-100 g szárított virágot tegyünk 20 liter langyos vízbe.

Levendulaolaj kiválóan regenerálja a fáradt izmokat, megszünteti a lábszár és a lábfejduzzanatot. Lefekvés előtt kis mennyiségű olajjal bedörzsölve a fáradt láb érzés, vagy a kialakult duzzanat megszüntethető és az olaj hidratálja is a bőrt.

Mivel fájdalomcsillapító és görcsoldó, helyileg alkalmazva a megrándult izomzat, vagy a reumás területek enyhíthetők, ha egy tál meleg vízbe 5-6 csepp olajat cseppentünk és tíz percig áztatjuk a fájdalmas területet. Fontos, hogy ellenőrzött, jó minőségű terméket használjunk.

A levendulaolajat fürdővízbe cseppentve (5-10 csepp) szintén hatásos. A levendulaolaj különleges tulajdonsága, hogy idegesség esetén megnyugtatat, kimerültség esetén feltölt.

Orron át belélegezve frissítő hatása van.

Izzadásgátló hatása is van az olajnak: vattára néhány cseppet csepegtetve a szükséges bőrfelületet vékonyan át kell törölni.

Az illóolajos fejbőrmasszírozás serkenti a haj növekedését, megelőzi és csökkenti a hajhullást. Mivel visszafogja a faggyútermelődést, a levendulaolaj a haj zsírosodása és korpásodás esetén is használható.

Inhaláló vízbe cseppentve csillapítja a köhögést, enyhíti a hurutot és az arcüreggyulladást.

Ha a tünetek nem múlnak el, forduljunk orvoshoz!

Elővigyázatosság az illóolajakkal!

Az illóolaj használata nem ajánlott terhes és szoptató nőknek, mivel a hatásokról hiányosak az ismeretek. Serdülőkor előtti és serdülő fiúknak használata figyelmet igényel, mert a hormonális hatások gynecomastiát (mellnagyobbodást) okozhatnak.

Továbbá felléphet bőrirritáció is. Az illóolajakat külsőleg se alkalmazzuk töményen, mert akár égési sérüléseket is okozhatnak. Jó tudni, hogy a levendula illóolaja az előírt, kis mennyiségben stresszűző, nyugtató hatású, túladagolva azonban épp az ellenkező hatást válthatja ki: felpörget!

Gyermekeknél 1 éves kor után alkalmazható.

Epilepszia és láz esetén pedig az illóolaj belsőleg történő alkalmazása óvatosságot igényel.

Az illóolaj nagy adagban idegméreg!

 

Tea

Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású. Főként légúti megbetegedésekre, külsőleg pedig reumatikus panaszokra alkalmazzák.

Szabó Gyuri bácsi szerintA levendula teája idegnyugtató, étvágyjavító. Forrázatával meg lehet szüntetni az ideges szívdobogást, felfúvódás ellen is jó, valamint migrént, szédülést, melankóliát is gyógyít.Vízhajtó hatása is van. Olaja elősegíti az emésztést. Reuma és csúz ellen a fürdővízbe kell cseppenteni belőle 6-10 cseppet. Nyugtató, altató hatású. Illatszerként és molyűzőként is használjuk. Virágait gyűjtjük.”

  • Idegesség: 5 g szárított virágot tegyünk 1 liter forrásban lévő vízbe és 5 percig hagyjuk állni. Napi adag 3-4 csésze, étkezések között.
  • Enyhe alvászavarok: 5 g szárított virágot tegyünk 1 liter forrásban lévő vízbe és 5 percig hagyjuk állni. 1 Nagy csészével fogyaszunk lefekvés előtt.
  • Étvágytalanság, idegi eredetű bélproblémák: 1-2 kávéskanál szárított virágot tegyünk 1.5 dL forrásban lévő vízbe, 10 percig hagyjuk án I, majd szűrjük le. Napi adag 3-4 csésze, ebből 1 lefekvéskor.

Ha a tünetek nem múlnak el, forduljunk orvoshoz!

Szárított levendula (Lavandula angustifolia)

 

Fűszerként

Bár Franciaországban sokféleképpen felhasználják, nem tartozik a hagyományos francia konyha fűszerei közé. A Provence fűszerkeverék amerikai kiadásának része (az eredeti franciában nincsen). A virágok bőséges nektárt adnak, amiből jó minőségű méz állítható elő. A virágokat lehet kandírozni, néha sütemény dekorációként is használják. Fekete és zöld teához is szokták keverni ízesítőként.

Pálinka, szörp, fröccs és sör  –  is készíthetők a levendulának a felhasználásával a már ismertebb levendulás csoki, fagyi és kekszek mellett. Virága, szára, levele is felhasználható más-más célokra a konyhában.

  • A gasztronómia világában ​a növény virágát és​ a ​levelét​ ​​is ​használják, mivel a levendula kiváló fűszernövény. ​(Az illóolaj készítéséhez viszont a növény egész szárát használják. Aratás után a növény szára bekerül a lepárló üstökbe és vízgőz desztillációval kinyerik az illóolajat, mely elsősorban nyugtató, fertőtlenítő, gombaölő hatású.)
  • A növényt még teljes elnyílás​​ ​előtti állapotában érdemes ​leszedni​, ​mert így a​ virága könnyen ​”le​morzsolható​”.​
  • Fontos az is, hogy hosszú szárral érdemes leszedni, mert azzal visszavágjuk a növényt is​, és a szárról ​leszedhető a levele és a virága​, mely hasznosítható a konyhában.
  • Főzés és sütés felhasználása előtt a növényt​ érdemes leöblíteni.

A ​konyhában felhasznált ​levendula lehet friss és szárított is​:​ a friss virágot lehet például tejhez vagy tejszínhez adni ízesítés céljából, úgy hogy abban áztatjuk, majd leszűrjük. A szárított virágot inkább sütemények tésztájába vagy díszítéshez használhatjuk.

 

Konyhai felhasználása 

  • lekvárt, zseléket készíthetünk belőle, de akár hozzápárosíthatjuk pl.: eper és a sárgabarack lekvárokhoz is
  • szörpként a levendulának igazi frissítő hatása van
  • szirupként a levendulából nyáron limonádé készíthető, de akár ízesíthető vele a kávé vagy meglocsolható az amerikai palacsinta is
  • nagyszerű kisfröccs is készíthető vele, mely igazi nyári szomjoltó
  • tökéletes az ízharmónia csokoládékba és bonbonokba főzve
  • édességként gyerekek kedvence lehet a levendulás nyalóka ás a fagylalt
  • virágából főzhetünk teát vagy gyógynövényes teák komponenseként hasznosíthatjuk
  • süthetünk például linzeres kekszeket, melyeknek díszítése lehet a levendula
  • főznek levendulás sört, de népszerűek a gyümölcspálinkák levendulakivonattal ízesítve
  • salátaöntetként és ételízesítőként ínyencek is kipróbálhatják: a friss vagy szárított virágot jól zárható üvegbe tesszük és hozzáöntünk olívaolajat vagy almaecetet
  • levendulás mézeskalács süthető, cukorszirupos dekorációval
  • húsokhoz és halakhoz is remek párosítás vagy akár egy provence-i fűszerkeverék részeként, kifejezetten ajánlott mediterrán ragukhoz, vagy például mézes kacsamellhez
  • szárítva, fűszerként rozmaringgal és kakukkfűvel jól harmonizál
  • házi levenduláscukor készíthető, ha egy üveg porcukorba vagy kristálycukorba helyezünk egy szálat

Ha ételekhez használjuk a növényt, egyedi íze miatt első alkalommal érdemes kisebb, visszafogottabb mennyiséggel próbálkozni.  A jóból keveset, és így lesz tökéletes! Arra kell figyelni, hogy a levendulát nem érdemes hosszabb hőhatásnak kitenni, mert könnyen bekeseredhet.

 

Háztartásban

Általános illatosítóként kitűnően használható szekrényben, aromalámpában, párologtatóban.

A levendula virága egy nagyszerű molyirtó alternatíva lehet – mindenféle káros mellékhatások nélkül. A boltban vásárolt molyirtók ugyanis tartalmazhatnak az egészségre káros peszticideket. Csak meg kell tölteni egy vászontasakot szárított levendulavirággal és azt tenni a ruhásszekrénybe. Amellett, hogy a virággal töltött tasak elriasztja a molyokat, még kellemes illattal is lengi be a ruhákat.

A levendula-illóolaj antibakteriális hatással rendelkezik, így házi kézmosót is készíthetünk a felhasználásával. Keverjünk össze ¼ csésze Aloe vera gélt és 20 csepp levendula-illóolajat. Ha le szeretnénk fertőtleníteni a kezünket, csak használjuk ezt a házilag készített baktériumellenes kézmosószert. Ez a gyógynövényes tisztító gél nem szárítja a bőrt, sőt az Aloe vera gél még táplálja is azt.

 

Rövid aura és csakra tisztító meditáció Legutóbbi bejegyzések