Tudástár

Áfonya

Talán nem véletlen, hogy az a toplistán van nálam ilyenkor ez az ízletes és egészséges bogyós gyümölcs, az áfonya.

 

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) az erika- vagy hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó félcserje. Termését és levelét a népi gyógyászat is felhasználja. Előfordulási helyétől függően említik még boronyica, kukojsza, kukajsza, kukujza, kakojza, molabogyó, afinya néven, havasi meggykóró és havasi meggyként.

 

Gyümölcsét nagyon régen ismerik és kedvelik. Az első orvosi irodalomban történt említés a XVI. századra esik. A középkorban bingeni Hildegard apátnő írja le elsőként gyógyhatását, de a kor orvosai is ismerték és használták.

 

Észak-Európából származik, Észak- és Közép-Európában honos. Havasi, alpesi tájak és középhegységek savanyú talajú tölgyerdőinek, bükköseinek, fenyveseinek legfinomabb vadgyümölcse, egészen 2500 m tengerszint feletti magasságig megél. A Kárpátok és az Alpok, nálunk a Soproni hegység, az Alpokalja, a Nyírség és Nógrád megye vidéke ad neki otthont.

A vörös áfonya (Vaccinium vitis-idaea) örökzöld, hegyvidéki, piros gyümölcsű faj. A Kárpátokban, a Zemplénben és a Nyugat-Dunántúlon tenyészik. Ritka, szigorúan védett növény. Észak-Amerika keleti partvidékén él a kék bogyós fürtös áfonya (Vaccinium corymbosum).

 

Alacsony, 30-60 cm-esre növő lombhullató félcserje. Gazdagon elágazó, legyökeresedő ágai vannak, érdekessége, hogy akár ezer négyzetméteres kolóniák is hajthatnak egyetlen tőről. Zöld hajtásai télen a vadaknak adnak táplálékot. Levelei tojásdadok, kihegyesedők. A levélhónaljakban 5 mm-es nyélen ülő virágai apró haranghoz hasonlóak, szirmaik halvány zöldes-vöröses fehérek, áprilistól júniusig nyílnak. Július-augusztusra érlelik hamvas, feketés kék, kellemesen savanykás bogyóikat, melyeknek még a leve is sötétkék. Nemesített változatai kertek díszeként is ültethetők, s nagyobb bogyókat teremnek. Az először érő bogyók általában termetesebbek a később jövőknél.

 

A vad áfonya tápértéke nagyobb a termesztettekénél.

 

 

Legfontosabb egészségállapotjavító összetevői

 

A legfontosabbak az antioxidánsok. A kékes-piros színt adó antociánok, proantociánok, leukoantociánok, flavonolok és származékaik. A frissen szedett fekete áfonya 100 grammja mintegy 400 mg antocián-származékot tartalmaz. Az áfonyabogyó tartalmaz még katekineket, növényi rostokat adó pektint, gyümöcssavakat és cukrokat. Vitaminjai közül az A-, B1- C- és D-vitaminok, pantoténsav és nikotinamid vannak bőségesen. Találhatunk benne még fehérjéket és elenyésző mennyiségű növényi zsírt. A fekete áfonya koleszterinmentes, gazdag viszont ásványi anyagokban, kalciumban, káliumban, nátriumban, vasban, valamint foszforban.

 

 

Az áfonya jótékony hatásai a szervezetre

 

  • Az áfonya rostban gazdag gyümölcs. A rostdús táplálkozás pedig az egészséges emésztés, a megfelelő anyagcsere alapja.

 

  • Kiemelkedően magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően védi a sejteket, lassítja az öregedési folyamatokat, és nehezíti a méreganyagok felszívódását a szervezetben. Az antioxidánsok úgy segítik szervezetünket, hogy védelmet nyújtanak a szabad gyökök ellen, melyek az emberi test sejtjeit roncsolják.

 

  • Kiemelkedő a C-vitamin-tartalmának köszönhető (hiszen 100 grammban 44 mg található, ami vetekszik a citrusokéval), hogy hozzájárul a gyulladások, érbetegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.

 

  • A legújabb kutatások szerint az áfonyában található összetevőknek a rák kialakulásának megelőzésében is fontos szerepe van, ráadásul a már meglévő rákos daganatok növekedését is lassítják.

 

  • Az áfonya gyümölcsében és levelében található az antocianidin nevű antioxidáns, amely képes többek között a C, E vitaminok hatásfokát is növelni. Fogyasztásával tudjuk testünket segíteni abban, hogy hatékonyan védekezzünk a vírusok ellen, segítve immunrendszerünket.  Megvédi az agy bizonyos neuronjait, javítva ezzel a koncentrációs képességünket és a memóriánkat. Javítja a kapilláris rendszer működését a kollagének termelődésén keresztül. Az antocianidin felelős emellett az áfonya gyönyörű kékeslila színéért is.  A látásra gyakorolt hatása, hogy a szem fényérzékenységét kedvezően befolyásolja, ezáltal könnyebben alkalmazkodhatunk a sok fényhez vagy épp a sötétséghez. Az antocianidin pozitívan hat a szem állapotára hályog és makuladegeneráció esetében is.

 

  • Az áfonya segít abban, hogy a “rossz  koleszterin”, az LDL ne halmozódjon fel, így a szív- és érrendszeri betegségek is elkerülhetők.

 

  • A 2-es típusú cukorbetegséggel élőknél egyéb bogyós gyümölcsök fogyasztásával együtt bizonyították be, hogy az ingadozó vércukorszintet is lehetőség van optimalizálni vele. Segítséget nyújthat a diabétesz szövődményeinek enyhítésében is, a szív, az erek és a szemek egészségesen tartásában is.

 

  • Fogyasztása ajánlott az öregedésével járó Alzheimer- és Parkinson-kór kialakulásának megelőzésére és kezelésére.

 

  • Összehúzó hatású cseranyagai miatt a szárított áfonya segít elmulasztani a hasmenést – különösen jótékony hatással bírnak a kisgyermekek hasmenésekor -, fogínygyulladást, szájnyálkahártya- és torokgyulladásokat. Frissen viszont a bogyók inkább hashajtó hatásúak.

 

  • Kismamáknak különösen javasolt a fogyasztása, mivel folsavban, C-vitaminban és kalciumban is gazdag az áfonya, a magzat egészségét védi terhesség idején.

 

  • Fogyókúrázóknak javaslom, egyenek sok-sok áfonyát: akár 73 százalékkal is csökkentheti a zsírsejtek számát.  A polifenolok ugyanis nagy arányban képesek lebontani a szervezet zsírsejtjeit, sőt segítenek megakadályozni az újraképződésüket is. 100 g fekete áfonya mindössze 27 kalória, így nagyszerű fogyókúrás ételnek számít.

 

 

Áfonya tea

A levelek cseranyagokat, kvercetint, katekint, tannint, különböző savakat, flavonoidokat, fenol-karbonsavakat és kinolizin-alkaloidokat, valamint értékes nyomelemeket tartalmaznak.
Az áfonya leveléből készült tea epe- és hólyagbetegségek esetén jótékony, vesetisztító.
A gyümölcséből készült tea vagy főzet kedvező cukorbetegeknek, szél- és vizelethajtásra való, segíti a bélflóra egyensúlyának megtartását, védi, ellenállóvá teszi a bélnyálkahártyát, megelőzi az emésztési zavarokat, bélhurutot, bélfertőzéseket. Gyulladásgátló hatású hólyaghurut esetén.
Áfonya gyümölcstea: egy csészényi vízbe tegyünk 20 g szárított áfonyabogyót, 10 percig forraljuk, majd forrón szűrjük le. Kihűtve naponta háromszor igyunk egy-egy csészével. Két órás hideg vízben történő áztatással is kinyerhetjük az áfonyából az értékes hatóanyagot.
Öblögetéshez 10 gramm száraz áfonyát adjunk 100 ml vízhez.
Az áfonyabor roboráló hatású.
Az áfonyapálinka főként szájüregi és fogínygyulladások öblögetésére szolgál, ilyenkor jobb kiköpni, mint lenyelni.

Étkezésre

Elsősorban fogyasszuk nyersen, minél többet.
Szörp, bor, sőt gyógybor és likőr készíthető belőle.
Lekvárja, a belőle készített szósz, savanyúság vagy saláta a vadhúsok, vadételek pikáns kísérője és dísze.
Süteményekbe is bátran tehetjük.
Natúr joghurttal, zabkásával elkeverve rendkívül egészséges, sovány, de laktató és szuper egészséges  ínyencség.
Rövid aura és csakra tisztító meditáció Legutóbbi bejegyzések