Tudástár

A thai masszázs alaptechnikái, szabályai, hatásai, reakciók

A thai masszázs alaptechnikái

A thai masszázs alaptechnikája a lassú nyomás és húzás, illetve tolás az egymásra tett két hüvelykujjal, egy bizonyos szögben, ízület az ízületre.

A thai masszázsnál is használják az izmok és izületek elválaszthatatlan egységét: a harántmasszírozást és a mobilizációt, amelyek a modern manuál terápia alapját is képezik.

A masszázs során előfordul az is, hogy a masszőr egymás mellé helyezett hüvelykujjal, kéztővel, könyökkel, térddel, talppal, sarokkal masszíroz a kijelölt pontokon, vonalakon.

A masszőrnek és a kliensnek egy szinten kell lennie, tehát ezt a masszázst nem lehet asztalon vagy keskeny ágyon végezni.

Éppen ezért a talajszinten, tatamin, vagy nem túl vastag, kemény tornaszőnyegen alkalmazzák.

A masszázs folyamatossága, szépsége azt kívánja, hogy nagyobb „ugrás”, kihagyás nélkül kövessék a munkafolyamatok egymást, ezért ahol szükséges, nemcsak egyszer oda-vissza masszírozunk, hanem másfélszer, tehát még egyszer oda, és onnan a következő vonallal folytatva vissza.

 

Módszere

A thai masszázs egyik célja a fájdalmak és merevségek oldása, a rugalmas, hajlékony állapot létrehozása, testi és lelki értelemben egyaránt.

A masszázs az izmok nyomásával, nyújtásával, a különböző testhelyzetek felvételével a szabad energiaáramlást igyekszik biztosítani az energiapályákon, illetve thai nevükön, a „Sen”-eken.

Ugyancsak az energia rendszerre hat a hason és a fejen alkalmazott pontkezelés.

A thai masszázs egy kifejezetten pszihoszomatikus terápiás, egészségmegőrző, jó érzést fokozó módszer.

Kivételes hatása az energia rendszer kiegyensúlyozásában rejlik.

 

A tradicionális thai masszázs érdekessége, hogy nemcsak a befogadóra, hanem a masszőrre is hat. A lassú, egyenletes munkavégzéssel, az állandó pozícióváltással a masszőr mozgásban tartja a nyugalmat, ami meditatív hozzáállást ad a masszázson túlmenően minkét fél számára.

A thai masszázs stabilizálja, harmonizálja a partnerkapcsolatot is.

 

A thai masszázs hatásai, lehetséges reakciók

Hatása rendkívül sokoldalú, nemcsak az izmokra, a kötőszövetekre, az izületekre, a vegetatív idegrendszerre, a szervekre, a vérkeringésre, de az energiát harmonizáló vonalakra, pontokra is hat.

Relaxáló, feszültség-, és fájdalomcsökkentő hatása egyaránt jelen van.

A krónikus fájdalom depresszív hangulatot előidéző szerepe jól ismert.

Így a thai masszázsnak komoly kiegészítő szerepe lehet nemcsak a mozgásszervi betegségek gyógyításában, hanem különféle distressz problémáknál is.

 

A thai masszázsra adott reakció individuális. Az ennyire eltérő reakciók a test energiaáramlatainak hatásából következnek.

Lehet fokozott frissességtől, a jóérzéstől, egészen az álmatlanságig, a levertségig, súlyos kimerülésig, a nyugalomérzéstől az izgatottságig, a hihetetlen szellemi aktivitástól egészen a mély depresszióig.

A masszázstól felszabadult pozitív energiaáramok felszabadítása néhány embert éberré, agilissá tehet.

Mind a pozitív, mind a negatív érzelmi állapot csak átmeneti jellegű, így nincs ok az aggodalomra. Épp ellenkezőleg! Az ilyen tapasztalatok megélése csak segít a test energiaegyensúlyát visszaállítani.

A panaszok elmúlásától esetleges fokozódásukig (elsődleges negatív reakció, ami legtöbbször szintén a gyógyulási folyamat beindulását jelzi) igencsak gazdag a reakciók skálája.

Optimális esetben már 3-4 masszázs után pozitív fordulat várható, de ha tíz-húsz masszázs után sincs javulás, akkor az okot máshol kell keresni.

Még javulás esetén is érdemes táplálkozás-, illetve életmódváltásra gondolni.

 

A thai masszázs légzési szabályai

A masszázs még kielégítőbb és lazítóbb lesz, ha néhány alapvető légzési szabályt betartanak.

A nyomás alatt kilégzést kell végeznie a páciensnek, így ellazítja az izmokat, és megkönnyíti a nyomást.

A nyújtások alatt a légzéstechnika azonos más masszázsokéval.

A nyomás ideje: egy be- és kilégzés, „kaab”.

 

 

Szabályai

A thai masszázsban nincsenek rögzített szabályok, amelyek a gyakorlatok lehetőségeit korlátoznák. Több száz gyakorlat létezik.

A masszázs egész ideje alatt a masszőr állandó testkapcsolatban van a klienssel, ami azt jelenti, hogy pozícióváltásnál az egyik keze megszakítás nélkül a munkamenetnek megfelelő testrészen nyugszik.

Folyamatosan egy-egy pillantást vet a kliens arcára, ez idő alatt ellenőrzi, vajon elengedett, oldott, élvező kifejezés van-e az arcán?

Ha nem így van, a masszázs helytelen, vagy túl erős. Időnként megkérdezi (de sosem negatív formában) a pácienst, hogy „jó-e” így? (Tehát sohasem „fáj-e?”!)

Mivel minden embernek más a fájdalomtűrő képessége (más az ingerküszöbe), érdemes már a masszázs kezdetén rákérdezni (később folyamatosan ráérezni), milyen erősségű masszázst szeretne?

A masszőr a mindig a lehető legkényelmesebb pozíciót veszi fel, nem görnyed.

Az egy pontra irányuló súllyal kis terheléssel is erős hatást ér el.

Hasznos tudnivalók, kontra indikációk:

Csontot, csigolyát, vagy a gerincet tilos masszírozni!

Nem szabad hozzáérni nyílt sérülésekhez, fertőzésekhez, hólyagokhoz és pattanásokhoz!   

Szívbetegség, magas vérnyomás, visszértágulás, menstruáció vagy terhesség esetén soha ne állítsuk meg a vér áramlását az artériák elzárásával!

Gyomor- vagy emésztőrendszeri problémák esetén nem szabad a gyomrot masszírozni (helyette a test hátsó részén található energiavonalak intenzív megdolgozására kell a fő hangsúlyt helyezni)!

Az érzékeny területekre (pl. az izületek) megkülönböztetett figyelmet kell fordítani!

A térdek különösen érzékenyek és könnyen sérülnek, ezért a gyakorlatlan nyomás könnyen bajt okozhat. Ügyelni kell arra, hogy ne érje túlzott megerőltetés őket!

Nem szabad kemény akupresszúrát alkalmazni akkor, ha a páciens izmai fáradtak, vagy esetleg izomzata merev.

Nem szabad a nyirokmirigyeket megnyomni.

Akiknek szívproblémái vannak, forduljanak kezelőorvosukhoz, mielőtt megmasszíroztatnák magukat. A legtöbb esetben a vonalak megdolgozása, a hát alapos masszázsa, enyhe nyújtó gyakorlatok, a koponya és az arc masszázsa elvégezhető és jót tesz.

 

Soha ne adjunk gyomormasszázst terhes nőnek! A terhesség harmadik hónapja után nem szabad hason fekvő helyzetben masszírozni és a gyomrot érintő gyakorlatokat alkalmazni! Csak könnyű és egyszerű, háton és oldalon fekvő, valamint ülő helyzetű gyakorlatokat végezhetünk. A lábak, a karok és a hát energiavonalainak külső és oldalsó helyzetben végzett jó megdolgozása kiváló a terhes nők számára éppúgy, mint egy intenzív arcmasszázs.

Vannak, akik érzékenyebben reagálnak az energiavonalak masszázsára, nekik finomabb masszázst adunk.

Csakis felelősségteljesen szabad művelni!

A gyakorlatok gondatlan, vagy figyelmetlen végzése feszültséghez, túlerőltetéshez, szélsőséges esetekben sérülésekhez is vezethet.

 

Egészségi állapot felmérése

Mielőtt masszírozni kezdenénk, feltétlenül fontos, hogy megtudjuk, milyen a kliens egészségi állapota.

 

Első alkalommal hasznos állapotfelmérést végezni, amivel elősegíthetjük a páciens állapotában bekövetkező változásokat, s hogy legyen mihez viszonyítani, érdemes mindezt dokumentálni.

Fontos tisztázni:

Vannak-e különösen érzékeny, könnyen sérülő testrészei?

Van-e akut betegsége?

Volt-e operációja?

Szívbetegsége?

Milyen a vérnyomása?

Van-e visszértágulása?

Gyomor- vagy emésztőrendszeri megbetegedése?

Terhes-e?

Milyen állapotban vannak a csigolyái? Stb..

 

Néhány segítő kérdés, az egyes szakterületek szerint csoportosítva:

–    Sebészet: operációja volt-e, ha igen, mikor; van-e sérve?

  • Belgyógyászat / Általános: mindig rá kell kérdezni a vérnyomásra; magas vérnyomás esetén (mennyi; be van-e állítva), szívelégtelenség állapota fennáll-e (kezelve van-e?); előfordult-e már valamilyen akut szervi probléma; visszérgyulladása van-e?
  • Orthopédia: esetlegesen vannak-e csontritkulásra utaló jelek (ha már megállapították, milyen a mértéke); volt-e valamilyen izületi operációja; van-e mozgáskorlátozottság (mióta, mennyire)?
  • Nőgyógyászat: folyamatban lévő havi vérzés; várandós-e?
  • Bőrgyógyászat: fekély; seb; daganat; gyulladás?
  • Pszihoterápiás kezelés (neurózis, pszihotikus tendencia)?

 

 

Természetesen nem a masszőr feladata a diagnózis felállítása, de oda kell figyelnie a masszázst korlátozó tényezőkre.

Terápiás eljárások alkalmazásánál célszerű szakorvosi véleményt beszerezni.

Fontos a „józan ész”-re hallgatni, azaz nincs korhatár, de értelemszerűen másként kell masszírozni egy ifjat vagy egy időset.

Epeoperáció után egy hónappal később is nemcsak a hasat kell kihagyni, hanem az olyan nyújtógyakorlatokat is, amelyek a hasfalat feszítik.

Környezet

A kellemes atmoszféra igen lényeges.

Fontos a megfelelő hőmérséklet, nem szabad, hogy a páciens fázzon a masszázs alatt.

Pihentető zene és tömjén rudacskák nem igazán szükségesek, de segíthetnek a hangulatos légkör kialakításában.

A thai masszázs -bizonyos terápiák kivételével- nem használ olajakat, ezért is hívják szárazmasszázsnak (mivel az olaj pontmasszázsra nem alkalmas, csúszik tőle a bőr). Az emberek szeretik, s mivel ruhában van a befogadó, még az egyébként szégyenlős emberek is el tudják engedni magukat.

 

Rövid aura és csakra tisztító meditáció Legutóbbi bejegyzések